Hai pe net, 2020!

În perioada 25-28.03.2020, Liceul Teologic Penticostal Baia Mare va derula o serie de activități în cadrul Campaniei Naționale „Hai pe Net!”, ediția 2020, care au ca obiective promovarea accesibilității web, promovarea TIC pentru favorizarea angajării tinerilor și furnizarea unor traininguri de scurtă durată în utilizarea noilor tehnologii.

  • Primul clic clasa a II-a A! Elevii din clasa a II-a A au intrat pentru prima dată într-un laborator de informatică, au deschis pentru prima dată un motor de căutare. Copiii au învățat să deseneze, să folosească mouse-ul și tastatura, să caute informații pe Google, să-și salveze datele obținute. Coordonator: prof. înv. primar Hoban Bianca Viorica
  • Fetelor, la calculator! In cadrul acestei activitati fetele din clasa a X-a si a XI-a au fost initiate in tainele afacerilor. Invitata noastra, Dina Todoran, le-a vorbit fetelor despre cum să își dezvolte și să își promoveze o afacere în mediul online. Activitatea s-a desfasurat intr-o atmosfera calda si placuta, iar cateva dintre eleve chiar si-au exprimat dorinta de a-si deschide o afacere in viitor. Coordonator: prof. Hotea Oana Elena
  • Codează din clasa a V-a! Grup țintă: elevii clasei a V-a A. Obiectiv: Inițierea elevilor din ciclul gimnazial în tainele programării. Copiii au dezvoltat cod și au înțeles într-un mod creativ cum pot să creeze în viitor propriile produse. După ce au construit și creat ceva unic folosind tot ceea ce au învățat până acum au înțeles mai bine programarea în scratch. Coordonator: prof. Tărău Rodica
  • Primul clic clasa a II-a B! Elevii din clasa a II-a B au fost foarte fericiti să participe la această activitate, ei nu au “acasă” apă curentă sau electricitate. Voluntarii i-au învățat să deseneze, să folosească mouse-ul și tastatura, să caute informații pe Google. Zâmbetele copiilor ne-au înseninat ziua, nouă cadrelor didactice participante și elevilor voluntari din clasele de liceu. Coordonator: prof. Bîrle Samuel Florin, înv. primar Pașca Melania
  • Hai bunicule pe net! Au fost invitați bunicii elevilor voluntari. Bunicii au fost încurajați să utilizeze calculatorul și să acceseze Internetul cu scopul informării, socializării, plata taxelor, shopping, elevii voluntari inițiindu-i în navigarea pe Internet cu scopul căutării unor informații utile. Interacțiunea adolescent-bunic a fost emoționantă, timidă la început, activă și volubilă la sfârșit. Coordonator: prof. Șpan Adela Gabriela
  • Navigarea într-un spațiu virtual! Elevii din ciclul gimnazial și liceal au parcurs tutorialele disponibile pentru Minecraft. Ei au dezvoltat cod și au înțeles într-un mod creativ cum pot să creeze în viitor propriile produse. Atât cei mici cât și cei mari au fost curioși, speriați la început de idea de programare, dar încântați și satisfăcuți de rezultatul muncii lor. Coordonator: prof. Cuceu Alina Alexandrina
  • Codează în Minecraft! Elevii din clasa a XI-a B au parcurs tutorialele disponibile pentru Minecraft. Ei au dezvoltat cod și au înțeles într-un mod creativ cum pot să creeze în viitor propriile produse. Coordonator: econ. Pop Gabriela Carmen, prof. Cuceu Alina Alexandrina

Cele mai emoționante momente au fost în timpul interacțiunii dintre elevi și bunicii lor, invariabil discuțiile ajungeau la nepoții și strănepoții lor, dorul de copii a dus la instalarea Skype și dragostea evidentă din ochii lor.

Cel mai interesant moment a fost întâlnirea fetelor cu o femeie de afaceri, au curs râuri de întrebări, elevele fiind dornice să afle multe lucruri tehnice, personale sau birocratice.

Cel mai memorabil moment al campaniei din acest an din timpul activităților din campania „Hai pe Net 2019” a fost când am făcut poze cu zâmbetele copiilor care au ajuns prima dată la un calculator.